Laminacja zabezpiecza wydruki przed wieloma uszkodzeniami mechanicznymi, np. zadrapaniem czy ścieraniem, wilgocią oraz promieniowaniem UV. Dzięki temu zyskują one większą trwałość, także jeśli chodzi o nasycenie kolorów.

Laminacji możemy poddać praktycznie każdy rodzaj wydruku. Zwykle są to folie, jednak na życzenie klienta laminujemy również materiały płaskie, a nawet banery.

Laminacja nadaje wydrukom specjalne właściwości. Oprócz tego, że jest doskonałą formą ochrony przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, to może jeszcze wpłynąć na wizualny efekt końcowy. To znaczy sprawić, że nasz wydruk będzie bardziej matowy lub wręcz przeciwnie – zyska ciekawy błysk.

Rodzaje laminatów – co mamy do wyboru?

Laminat dobiera się w zależności od potrzeb klienta, przeznaczenia i typu materiału. Do wyboru mamy kilka standardowych rodzajów, ale istnieją również laminaty do zadań specjalnych, np:

  • Laminaty podłogowe – charakteryzują się bardzo wysoką odpornością, mają także właściwości antypoślizgowe. Są dostosowane do użytkowania w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych, np. w galeriach handlowych.
  • Laminaty antygraffiti – są odporne na działanie silnych środków czyszczących, dlatego żadne graffiti czy zabrudzenia im nie straszne.
  • Laminaty suchościeralne – można po nich pisać mazakami suchościeralnymi i do czysta wycierać powierzchnię.

Dobry laminator to połowa sukcesu

W naszym parku maszynowym korzystamy z dwóch profesjonalnych laminatorów. Pierwszym z nich jest Mistral 1650, który posiada aż 5 trybów pracy i umożliwia laminowanie jedno- lub dwustronne, naklejanie folii montażowej czy wydruków na płytę.

Praca odbywa się “na zimno”, co oznacza, że zakres temperatur nie przekracza 60 st. C. Maszyna działa z prędkością od 0,3 do 6,2 mb/min. W standardzie posiada również automatyczną nawijarkę. Mistral zapewnia równomierne rozłożenie nacisku, daje także gwarancję laminacji bez zmarszczeń.

Drugim naszym laminatorem jest EcoRoll Expert PRO, przeznaczony do zabezpieczenia oraz uszlachetniania wydruków wielkoformatowych. Podobnie jak w przypadku poprzedniej maszyny, temperatura wytwarzana w procesie nie przekracza 60 st. C. Maksymalna szerokość laminowania wynosi 1620 mm, jednak możliwa jest jedynie laminacja jednostronna. EcoRoll posiada za to specjalistyczny system odpowiadający za naciąg i redukcję marszczenia mediów.

Laminować czy nie?

Laminacja to bardzo użyteczny proces i jeśli zależy nam na przedłużeniu żywotności wydruków, warto go zastosować. Należy jednak pamiętać – nie zawsze jest ona konieczna. Dlatego przy składaniu zamówienia zawsze można zasięgnąć porady eksperta. Nasi doradcy z pewnością zaproponują tę usługę, jeśli okaże się, że wzmocni ona efekt końcowy.

EnglishGermanPoland